SolarWorld składa
wniosek o niewypłacalność

SolarWorld – wniosek o niewypłacalność


Kiedyś, jedna z największych firm fotowoltaicznych, SolarWorld AG, jest bankrutem. Firma ogłosiła wczoraj, że jest nadmiernie zadłużona i natychmiast składa wniosek o niewypłacalność.

Podstawami do złożenia wniosku o niewypłacalność według SolarWorld są „postępujące zaburzenia cenowe” na rynku oraz „brak pozytywnej wizji przyszłości”.
W krótkim oświadczeniu wystosowanym wczoraj, firma stwierdziła, że nie jest w stanie sprostać zobowiązaniom dłużnym. W oświadczeniu dodano również, że powiązane z SolarWorld inne podmioty są poddawane analizie czy dalej będą mogły funkcjonować, czy nie.

Frank Asbeck, CEO SolarWorld, określił bankructwo jako „gorzki krok”. Podziękował wszystkim pracownikom SolarWorld za ich „niezwykle ofiarną pracę” oraz „za uczciwą konkurencję w sektorze solarnym”. Asbeck dodał, że firma „ustanowiła standardy w kwestii jakości, automatyzacji i produktywności” w branży.

Nie bez zaskoczenia jest fakt, że Asbeck podniósł rolę „nielegalnego dupingu cenowego” stosowanego przez chińskich producentów w upadku SolarWorld. Firma była na czele ofensywy przeciwko temu wszystkiemu, co charakteryzowało nieuczciwą konkurencję ze strony chińskich producentów, zarówno w UE jak i w USA. Wysiłki doprowadziły do nałożenia ceł antydumpingowych oraz wprowadzono taryfy na obu rynkach solarnych.

Ceny ogniw solarnych


„Ceny ogniw solarnych i modułów spadły ogromnie w ciągu ostatniego roku”, powiedział Asbeck. „Prognozy również się pogorszyły względem nadchodzących miesięcy. Biorąc pod uwagę taki obrót spraw, podjęte strategiczne działania na początku roku nie są wystarczające by utrzymać pozytywną prognozę działalności jaką przewidywano w marcu”.
W odniesieniu do zakładów produkcyjnych SolarWorld w Niemczech, Asbeck powiedział, że zarząd przedsiębiorstwa „zrobi wszystko co w ich mocy by utrzymać jak najwięcej miejsc pracy”.
SolarWorld America, odmówił komentarza w tej sprawie.

Źródło: PV Portal

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września