Czy Twoje panele
są prawidłowo zamontowane?

Dowiedz się jak wgląda prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna

Prawidłowa praca paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od ich odpowiedniego montażu. Stąd wybór firmy instalatorskiej, która ma doświadczenie i dobrze dobrany sprzęt jest podstawą, jeśli chcemy, by nasza instalacja działała poprawnie i przynosiła zyski. Na czym polega więc sztuka dobrego montażu instalacji PV i na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Wybór firmy instalatorskiej


Rocznie powstają setki firm zajmujących się fotowoltaiką, warto więc zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które potwierdzą, że mamy do czynienia z prawdziwymi specjalistami. Ważne żeby sprawdzić, czy firma dysponuje ekipami instalatorskimi o dłuższym doświadczeniu na rynku i czy może pochwalić się referencjami. Warto zwrócić uwagę czy przedstawiane na stronach internetowych firm instalatorskich zdjęcia zostały wykonane przez wskazaną firmę. Upewnij się więc czy przedstawiane realizacje wyszły faktycznie spod ręki ekip monterskich danej firmy.

Co więcej, dowiedz się, na jakich produktach pracuje dany instalator. Jednocześnie zapytaj o szkolenia i certyfikaty potwierdzające wiedzę z zakresu montażu i znajomości danego produktu. To ważne głównie w przypadku paneli fotowoltaicznych i falownika. Jeżeli instalator otrzymał certyfikat autoryzowanego partnera danej marki, mamy pewność, że wie jak podłączyć wybrane komponenty, jak skonfigurować falownik oraz jakie dodatkowe akcesoria można zastosować. Godna zaufania firma pomoże nam wybrać odpowiednie panele fotowoltaiczne, falownik, konstrukcję a także przygotuje szczegółowy projekt instalacji, który następnie zrealizuje dzięki doświadczonej ekipie montażowej.

Optymalna wielkość instalacji PV


Dobór optymalnej wielkości instalacji fotowoltaicznej jest kluczową sprawą, która zdecyduje o właściwym działaniu Twojego systemu, a co za tym idzie – o realnych korzyściach płynących z posiadania fotowoltaiki. Przyjmuje się, że dla instalacji prosumenckich moc instalacji powinna być dobrana tak, by energia wygenerowana w ciągu roku nie przekraczała rocznego zużycia energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania obiektu.

W celu wyznaczenia optymalnej wielkości instalacji PV należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności realne zużycie energii w istniejącym lub nowopowstałym budynku. Dzięki temu unikniemy błędu przewymiarowania instalacji PV i utraty nadwyżek energii oddawanej do sieci. Dobrze jest jednak uwzględnić ewentualne zmiany wynikające z montażu nowych urządzeń w domu (w szczególności pomp ciepła i klimatyzatorów).

Audyt w miejscu inwestycji


Ekspert z firmy instalatorskiej, podczas spotkania na miejscu montażu, powinien poprosić o dane na temat możliwości nośnych, wymiaru i poszycia dachu oraz oszacować kąty nachylenia poszczególnych połaci czy orientację względem stron świata. Taka wizyta pozwoli też przewidzieć ewentualne zacienienie paneli, które w konsekwencji może negatywnie odbijać się na sprawności całej instalacji. Warto w tym przypadku rozważyć zastosowanie optymalizatorów. Audyt pozwoli na dobranie optymalnej konstrukcji, a także ilości, wielkości i mocy paneli fotowoltaicznych.

Decydując się na konkretne moduły fotowoltaiczne, dopytaj dokładnie o gwarancję i kraj produkcji a także testy, jakim poddawane są moduły w trakcie procesu produkcji, aby mieć pewność, że w przypadku usterek sprawa zostanie szybko załatwiona. Warto tutaj zastanowić się nad polską marką modułów– wszystkie sprawy załatwisz w rodzimym języku i zgodnie z prawem wspólnotowym Unii Europejskiej.

Audyt związany jest także ze sprawdzeniem, czy domowa instalacja elektryczna spełnia wymogi techniczne – sprawdzany jest przekrój przewodu w miejscu przyłączenia inwertera i jego adekwatność do mocy falownika oraz wartość rezystancji uziemienia. Doradca sprawdzi również, czy wykonana jest instalacja odgromowa.

Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych


Podstawą odpowiedniego montażu jest wybór jak najlepszego miejsca do zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Panele montowane są głównie na dachu oraz na gruncie, coraz częściej jednak spotyka się instalacje fotowoltaiczne w postaci wiat samochodowych lub pergoli.

Panele PV można montować na dachach pokrytych:

  • blachą trapezową,
  • blachodachówką,
  • dachówką ceramiczną,
  • papą,
  • gontem

System montażowy paneli fotowoltaicznych na gruncie jest bardziej rozbudowany niż system montażu na dachu. Stosuje się tu wzmacnianą konstrukcję stalową pokrytą powłoką magnelis. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na możliwe zacienienia (drzewa lub inne obiekty). Okresowe lub trwałe zacienienie spowodować może mniejszą sprawność instalacji fotowoltaicznych, co powoduje generowanie mniejszych uzysków z pracy systemu i niekorzystnie wpływa na opłacalność instalacji.

Przebieg prac


W czasie realizacji warto zwrócić uwagę na niektóre z czynności wykonywanych przez ekipę. Przede wszystkim sprawdź, w jaki sposób ekipa transportuje moduły na dach – nie powinny obijać się o ściany budynku, bo takie uderzenia mogą spowodować mikropęknięcia, a co za tym idzie spadek uzysków. Sprawdź też, czy konstrukcja jest prawidłowo zamocowana do dachu, a błędy w montażu nie spowodują przyszłych przecieków.

Tuż przed zakończeniem prac zrób ogólne oględziny miejsca montażu, aby ekipa zdążyła uporać się z ewentualnymi niedociągnięciami. Wystarczy że zobaczysz czy kable nie wiszą nigdzie luźno a także nie dotykają dachu bez zabezpieczenia w formie peszli czy rur. Zobacz czy złączki MC4 są odpowiednio zamontowane, nie powinny być narażone na bezpośredni opad śniegu czy deszczu.

Dokumenty, które powinieneś otrzymać


Po wykonaniu instalacji powinieneś otrzymać listę z najważniejszymi elementami systemu – zachowaj przede wszystkim numery seryjne modułów i falownika oraz certyfikaty gwarancyjne, jeżeli producent takie wydaje. Firma instalatorska powinna również przekazać Ci protokół zdawczo-odbiorczy, w którym znajdują się najważniejsze pomiary elektryczne AC i DC instalacji fotowoltaicznej.

W przypadku, gdy Twoja instalacja ma moc większą niż 6,5 kW, powinieneś też otrzymać dokument potwierdzający konsultację projektu i użytych zabezpieczeń ze specjalistą ds. PPOŻ.

Instalator powinien również podłączyć instalację do zakładu energetycznego i umożliwić Ci monitoring pracy systemu fotowoltaicznego zakładając konto klienta końcowego/inwestora. Większość falowników udostępnia taką możliwość. Dzięki temu na bieżąco będziesz mógł monitorować pracę swojej instalacji PV , sprawdzać dzienne uzyski i porównywać je w skali roku.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września