Lekcje solarne
w Bruk-Bet Fotowoltaika

Odwiedziny studentów Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Lekcje solarne


24 kwietnia, w ramach prowadzonych przez Bruk-Bet Fotowoltaika lekcji solarnych, naszą halę produkcyjną w Tarnowie odwiedzili studenci drugiego roku Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej. Wraz z Panem Łukaszem Dziedzicem, ich wykładowcą i prezesem zarządu firmy EkoEnergia z Kielc, mieli oni okazję porozmawiać z naszymi ekspertami i zobaczyć jak funkcjonuje największa fabryka modułów fotowoltaicznych w Polsce.

Pierwszą część spotkania poprowadził dyrektor produkcji Bruk-Bet Fotowoltaika Paweł Banuch, który na wstępie zapoznał studentów z podstawowymi informacjami dotyczącymi produkcji modułów i ich budową.

Budowa modułów fotowoltaicznych – montaż paneli


W głównej części spotkania zwiedzano halę produkcyjną, gdzie na wstępie zostały zaprezentowane moduły fotowoltaiczne marki Bruk-Bet Fotowoltaika. Zainteresowanie przyszłych inżynierów wzbudziła budowa modułów, a dokładnie materiały, z których składają się panele, rola diod w modułach, i oczywiście ich moc i wydajność. Nie pominięto również tematu montażu paneli i instalacji BIPV (Building Integrated Photovoltaics), czyli systemów modułów zintegrowanych z budynkiem, które na szeroką skalę stosowane są w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W Polsce, głównie ze względu na wysokie koszty, wciąż jeszcze nie cieszą się one tak dużą popularnością.

Następnie studenci mieli okazję zobaczyć poszczególne etapy produkcji modułów – od momentu łączenia ogniw i ich lutowania, przez laminację do testowania. Dyrektor produkcji umożliwił naszym gościom bezpośredni kontakt z ogniwami krzemowymi przed ich lutowaniem. Duże zdziwienie wzbudziła ich kruchość i podatność na czynniki zewnętrzne (ucisk, brud). Dokładnie zapoznano się również z narzędziami do testowania modułów. W naszej fabryce każdy moduł sprawdzany jest trzykrotnie w testach elektroluminescencyjnych.

W ostatniej części szkolenia przyszli inżynierowie mieli okazję porozmawiać ze specjalistą ds. jakości i rozwoju produktu Marcinem Milczewskim. Poruszył on tematykę głównych technologii rynku PV, zastosowanie modułów fotowoltaicznych w instalacjach domowych, farmach fotowoltaicznych oraz systemach ładowania pojazdów elektrycznych. Studenci chętnie dzielili się pomysłami, co do możliwości zastosowań modułów PV. Opowiedzieli też o rozwiązaniach stosowanych na ich uczelni, która ma zainstalowane Solar Trackery.

Podsumowanie naszych lekcji solarnych doskonale oddaje wypowiedź jednego z uczestników:

Pierwszy raz mieliśmy okazję zobaczyć jak funkcjonuje taka hala produkcyjna. Bardzo fajnie jest to wszystko widzieć na żywo. Swoją wiedzę teoretyczną mamy okazję uzupełnić o praktykę – całkiem inaczej wtedy podchodzi się do suchych informacji przekazywanych nam na uczelni. Nie spodziewałem się, że jest tak wiele modułów fotowoltaicznych i że proces ich produkcji przebiega tak płynnie i szybko. Duże wrażenie robi na mnie ilość produkowanych paneli – to że z fabryki wychodzi około 800 modułów dziennie, a w przyszłości ma się to zwiększyć do 1200. Szczególnie doceniam sposób przekazania wiedzy przez Waszych specjalistów – dyrektor produkcji mówił bardzo ciekawie i wyczerpująco udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania, a pan Marcin Milczewski poddał nam wiele interesujących pomysłów na samodzielne stworzenie niewielkich instalacji fotowoltaicznych.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września