Komu opłaca się
inwestować w fotowoltaikę

Według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec lutego br. ponad 4,2 GW. Moduły fotowoltaiczne na dachach polskich domów stają się już standardem. Wciąż jednak przed zakupem paneli fotowoltaicznych najczęściej zadawanym pytaniem jest kwestia ich opłacalności. Odpowiadamy więc, czy warto inwestować w montaż ogniw fotowoltaicznych i jak szybko zwróci się ta inwestycja.

Czynniki warunkujące opłacalność instalacji fotowoltaicznej


Zapotrzebowanie energetyczne budynku i wielkości instalacji

To czy ogniwa fotowoltaiczne będą generować wystarczająco dużo energii elektrycznej zależy od jakości produktu ale i właściwego projektu instalacji dopasowanego do zużycia budynku. Źle dobrana instalacja nie jest w stanie zwrócić się nawet w okresie całego okresu jej użytkowania. Nie warto też montować instalacji o większej mocy niż wynosi roczne zapotrzebowanie na energię lub najbliższe prognozy jej zużycia, ponieważ niewykorzystana nadwyżka zostanie utracona na rzecz zakładu energetycznego. Dodatkowo zbyt duża moc instalacji będzie tworzyć wyższe nakłady finansowe i dłuższy okres zwrotu instalacji.

Położenie modułów na dachu


Wszystko zależy również od położenia modułu na dachu względem słońca. Niedostateczne nasłonecznienie dachu może spowodować mniejszą produktywność paneli, nawet o 30%. Panele umieszczone na południowej połaci dachu mają największą produktywność. W przypadku takiego położenia zwrot inwestycji wynosi około 5-8 lat, podobnie jak w przypadku paneli położonych płasko lub na wschodnio-zachodnich połaciach dachu.

Ceny energii elektrycznej


Opłacalność fotowoltaiki przejawia się głównie niższymi rachunkami za prąd. Obliczając opłacalność fotowoltaiki, należy wziąć pod uwagę ciągły wzrost cen energii elektrycznej. Po stronie właściciela domowej instalacji PV pozostają nadal opłaty związane z przyłączeniem do sieci, które są jednak niewielkie i wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Finansowanie fotowoltaiki


To czy fotowoltaika jest opłacalna zależy również od form i wysokości wsparcia finansowego oferowanego przez rząd. Obecnie dostępnych jest kilka programów finansowania fotowoltaiki m. in.:

  • program Mój Prąd,
  • program Agroenergia,
  • ulga podatkowa,
  • Energia Plus,
  • Gwarancja Biznesmax,
  • dofinansowanie z POIiŚ.

Prawidłowy montaż instalacji PV


Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przemyślany, tak aby maksymalnie wykorzystać ich moc w celu pozyskiwania energii elektrycznej. Czas trwania montażu uzależniony jest od wielkości instalacji, warunków pogodowych, wybranego systemu montażowego i może trwać od jednego do kilku dni.

Cały proces składa się z następujących czynności:


  • przygotowanie konstrukcji wsporczej

Niezależnie od tego czy panele montowane są na dachu czy na gruncie odpowiednio przygotowany system montażowy to podstawa. Każda śruba i hak muszą być odpowiednio przymocowane dla dobrego utrzymania instalacji.

  • rozłożenie okablowania

Zanim panele zostaną zainstalowane na dachu, pod nimi rozkładane są przewody. Bardzo ważna jest osłona przewodów, która ochroni je przed skrajnymi temperaturami i wilgocią.

  • usytuowanie falownika w miejscu ustalonym przez klienta

Falownik montowany jest zazwyczaj w domu, najczęściej jednak w garażu czy kotłowni lub bezpośrednio przy instalacji gruntowej.

  • montaż paneli fotowoltaicznych

Moduły montowane do przygotowanej wcześniej konstrukcji wsporczej

  • podłączenie instalacji do sieci

Po zakończeniu montażu instalacji, jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji należy zgłosić posiadaną instalację do operatora energetycznego. Spowoduje to wymianę przez operatora licznika energetycznego na tzw. dwukierunkowy. Urządzenie to pozwala na pobieranie energii z sieci jak i jej oddawanie. Operator energetyczny ma obowiązek wymiany licznika w ciągu 30 dni. Zakończeniem tego procesu jest podpisanie umowy z operatorem tzw. umowy kompleksowej.

  • instalacja oprogramowania

Ostatni etap realizacji usługi to instalacja oprogramowania do kontrolowania wydajności paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu na bieżąco można kontrolować ilość uzyskanej energii w czasie rzeczywistym, jak i jakie oszczędności zostały uzyskane za pomocą instalacji.

Komu opłaca się montaż fotowoltaiki


Montaż instalacji fotowoltaicznej to tak naprawdę rozwiązanie dobre dla wszystkich, którzy korzystają z energii elektrycznej – zarówno dla osób prywatnych, właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców, w tym rolników.

Opłacalność fotowoltaiki dla gospodarstw domowych


Fotowoltaika to bardzo dobry sposób na widoczną redukcję lub niemal całkowite wyeliminowanie wydatków ponoszonych na zakup energii elektrycznej z zakładu energetycznego. Dobrze dobrana i skonfigurowana instalacja z powodzeniem wyprodukuje energię potrzebną każdej rodzinie do zasilenia wszystkich urządzeń jej gospodarstwa domowego.

Korzyści z fotowoltaiki dla gospodarstw domowych:


  • niemal darmowy prąd

Rachunki za prąd niższe nawet o 90%. Jest to duża wygoda i komfort.

  • magazynowanie nadwyżek

Jeśli dojdzie do nadprodukcji prądu, jego nadwyżka może być regularnie przekazywana do zakładu energetycznego, a następnie wykorzystywana do okresu 1 roku, po tym czasie przepada.

  • ekologia

Fotowoltaika nie wytwarza odpadów i szkodliwych substancji dla ludzi i zwierząt. Przyczynia się do ograniczenia emisji CO2.

  • dotacje i ulgi

Gospodarstwa domowe mogą skorzystać z różnych form wsparcia na fotowoltaikę i tutaj należy wymienić: dotację Mój Prąd, program Czyste Powietrze, ulgę termomodernizacyjną. Otrzymane pieniądze pozwolą pokryć cześć kosztów inwestycji.

Trudno znaleźć negatywne aspekty związane z instalacją fotowoltaiczną. Początkowe wysokie koszty instalacji szybko się zwracają a gospodarstwa domowe zyskują niezależność energetyczną, przyczyniając się do ochrony powietrza i środowiska naturalnego.

Opłacalność fotowoltaiki dla firm


Coroczne zmiany cen prądu dla firm i nie tylko, nie pozostawiają złudzeń, że koszty energii elektrycznej z roku na rok będą coraz większe. Rok 2021 przynosi przedsiębiorstwom kolejne podwyżki, które powodują, że ich wydatki na prąd wzrosły. Stąd receptą na redukcję tych kosztów jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną.

Głównymi pozytywnymi powodami wykorzystania fotowoltaiki przez firmy są:


  • niższe rachunki za prąd;

Głównymi zaletami są zyski finansowe osiągane już w perspektywie średnioterminowej. Praca specjalistycznych maszyn i urządzeń wymaga dużego zapotrzebowania energii elektrycznej.

Ceny energii elektrycznej ciągle rosną i według prognoz ekspertów będą rosły. Według analiz ekspertów instalacja fotowoltaiczna może obniżyć wysokości rachunków za prąd nawet o 70%.

  • Działanie proekologiczne oraz wzmacniające wizerunek firmy;

Kolejną zaletą fotowoltaiki są korzyści wizerunkowe związane z pozytywnym oddziaływaniem tej technologii na środowisko. Firmy posiadające fotowoltaikę wspierają działania proekologiczne, dzięki czemu mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa jak i instytucji Unii Europejskiej. Przykładem jest dostęp do środków finansowych z programu Energia Plus i fotowoltaika dla firm 2021, Gwarancja Biznesmax, dofinansowanie z POIiŚ.

  • zmniejszenie kosztów produkcji

Dzięki instalacji PV można obniżyć ogólne koszty produkcji w firmie dzięki zmniejszeniu energochłonności maszyn, urządzeń i pojazdów. Długoletnia wydajność instalacji zapewnia niezależność energetyczną i redukcje kosztów nawet przez 30 lat.

Podobnie jak w przypadku gospodarstw domowych nadwyżki prądu wyprodukowanego przez przedsiębiorstwo mogą być przekazywane do zakładu energetycznego.

Co więcej, fotowoltaika jest inwestycją długoterminową i komfortową – nie wymaga obsługi ani serwisowania. Nie trzeba martwić się o niespodziewane podwyżki cen ani o przerwy w dostawach energii.

Opłacalność fotowoltaiki dla rolników


Podobne korzyści do tych osiąganych przez firmy mogą uzyskać również rolnicy. I w tym przypadku fotowoltaika może ograniczyć lub niemal całkowicie wyeliminować koszty związane z rachunkami za prąd.

Obecnie gospodarstwa rolne w głównej mierze bazują na automatyzacji. Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala ograniczyć do minimum wysiłek ludzki i zwiększyć efektywność. Innowacyjne rozwiązania to krok w stronę ekologii i większe oszczędności. Dlatego też rolnicy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii, a w szczególności w instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika – zalety dla rolnictwa:


  • niższe koszty działalności

Wiele gospodarstw rolnych to prężnie rozwijające i działające przedsiębiorstwa, którym zależy na zmniejszeniu kosztów. Dzięki instalacji fotowoltaicznej rachunki za energię, które stanowią ok. 20% całych kosztów działalności, mogą spaść nawet o ok. 90%.

  • ochrona środowiska

Dzięki fotowoltaice rolnicy mogą realnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Jest to grupa społeczna, która najszybciej i najbardziej odczuwa problemy klimatyczne. Ciekawostką jest to, że 1000 kW energii z fotowoltaiki ogranicza ilość CO2 o 812 kg.

  • wykorzystanie nieużytków

Część gospodarstw rolnych posiada obszary, które nie są wykorzystywane np. wiaty, dachy obór. Fotowoltaika pozwala zagospodarować je tak żeby zaczęły przynosić zyski.

  • ulgi podatkowe

Dzięki uldze podatkowej rolnicy którzy zainwestują w fotowoltaikę mogą część jej kosztów odliczyć od podatku rolnego. Jest możliwe również dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

  • inwestycja w wizerunek

Gospodarstwa rolne inwestujące w ekologiczne i nowoczesne technologie są lepiej postrzegane przez potencjalnych klientów i kontrahentów. Inwestycja w fotowoltaikę może być pomocna w dalszym rozwijaniu gospodarstwa.

Jeśli chodzi o środki finansowania fotowoltaiki, rolnicy mogą skorzystać z takich form wsparcia jak program Agroenergia oraz ulga podatkowa.

Gospodarstwa rolne potrzebują dużych nakładów energetycznych, dlatego też fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem, które przekłada się na niższe rachunki. Możliwość skorzystania z ulg czy innych programów wsparcia sprawia, że fotowoltaika staje się niezwykle opłacalna.e w ekologiczne i nowoczesne technologie są lepiej postrzegane przez potencjalnych klientów i kontrahentów. Inwestycja w fotowoltaikę może być pomocna w dalszym rozwijaniu gospodarstwa.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września