Jak wybrać moduł
fotowoltaiczny – gwarancje na panele

Jak wybrać moduł fotowoltaiczny ?


Co będzie definiowało to, że moduł fotowoltaiczny będzie służył nam przez lata?

Naszym zdaniem podstawą są gwarancje, które powinny być wieloletnie i egzekwowane. W razie powstania jakichkolwiek uszkodzeń w module fotowoltaicznym, powinniśmy mieć możliwość odniesienia się do gwarancji w celu naprawy lub wymiany. Moduły fotowoltaiczne, powinny pochodzić od sprawdzonych producentów. Dzięki temu, w przypadku wycofania się z rynku firmy pośredniczącej, będziemy mieć możliwość zwrócenia się bezpośrednio do wytwórcy. W związku z tym, poddajemy nasze produkty pod lupę, zestawiając je z modułami innych znanych marek.

jak wybrac panel fotowoltaiczny
Jak wybrac panel fotowoltaiczny

Czołowy producent paneli fotowoltaicznych


Bruk-Bet Fotowoltaika to jeden z czołowych polskich producentów modułów solarnych. Marka Solar to kolejna po markach Georyt, Termalica i Intrac część działającego od 35 lat na polskim rynku Bruk-Betu. Bruk-Bet Fotowoltaika to firma, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości kostki brukowej i płyt tarasowych. Jej siedziba główna, mieści się w Niecieczy. Z kolei zakład produkcyjny i biura Bruk-Bet Fotowoltaika umiejscowione są w Tarnowie.

Drugim dobrze znanym polskim producentem, jeśli chodzi o moduły fotowoltaiczne, w naszym zestawieniu jest Selfa PV. Firma działająca na rodzimym rynku podobnie jak Bruk-Bet Fotowoltaika od 2011 roku. Selfa PV wchodzi w skład spółki Selfa GE S.A., która znana jest od dziesiątek lat głównie z produkcji elementów grzejnych. Siedziba firmy Selfa mieści się w Szczecinie, a zakład produkcyjny modułów fotowoltaicznych w Starym Czarnowie.

Sharp Corporation to japońska firma działająca na rynku fotowoltaicznym ( w tym także modułów fotowoltaicznych) już prawie 60 lat. Jej początki jej działalności, jedynie w branży elektroniki użytkowej, sięgają 1912 roku. Sharp posiada zakłady produkcyjne głównie w Wietnamie oraz Niemczech.

Qcells z kolei jest częścią południowokoreańskiej spółki Grupy Hanwha, działającej w branży fotowoltaicznej od 1999 roku. Swoje produkty sprzedaje pod dwoma markami: Hanwha Q.Cells i Hanwha Solar. Produkty Qcells opracowywane są w Niemczech, natomiast ich produkcja odbywa się w zakładach produkcyjnych w Malezji, Korei Południowej i Chinach.

Longi Solar to chiński producent modułów fotowoltaicznych, działający na rynku od około 20 lat. Longi Solar ma też swoje główne siedziby w Japonii, Niemczech, Ameryce, Indiach, Malezji i Australii. Tam też odbywa się produkcja modułów fotowoltaicznych.

Ostatnią firmą w naszym zestawieniu jest LG Solar, południowokoreański producent, utożsamiany najczęściej z branżą elektroniki użytkowej, istniejący na rynku od 1958 roku. Podobnie jak Longi Solar LG ma produkcję na całym świecie, głównie jednak w Korei.

Gdzie szukać modułów fotowoltaicznych?


Zanim zakupimy moduł fotowoltaiczny od danego producenta sprawdźmy, jak daleko będziemy musieli go szukać w razie problemów. Czy dana firma zagraniczna ma swój oddział w Polsce? Jeśli nie, to gdzie mieści się najbliższa jednostka przyjmująca reklamacje? Czy w ogóle dostaniemy kartę gwarancyjną? Jakie są procedury reklamacyjne?

karta gwarancyjna moduły fotowoltaiczne
Karta gwarancyjna moduły fotowoltaiczne

Gwarancja na panele fotowoltaiczne


Jeżeli chodzi o samą gwarancję modułów fotowoltaicznych wymienia się zawsze jej dwa rodzaje: gwarancję produktu (materiałową) i gwarancję na uzysk mocy. W pierwszym przypadku chodzi o gwarancję, odnoszącą się do wytrzymałości i trwałości modułu. Powinna się ona mieścić w przedziale 10-15 lat. Bardzo nieliczni producenci wystawiają gwarancję produktową na 25 lat – do takich producentów należy między innymi LG Solar wymieniony w naszym zestawieniu. Gwarancja na uzysk mocy natomiast, określa najczęściej maksymalny spadek wydajności modułu po 10-letnim i 25-letnim użytkowaniu. Jak widać w tabeli, normy wypracowane przez czołowych producentów, nie różnią się znacznie od siebie. Jedynie LG Solar i Sharp nieznacznie odbiegają od reszty – LG Solar gwarantuje aż 86% mocy modułu po 25 latach użytkowania, Sharp natomiast tylko 80%.

karta gwarancyjna na moduly

Karta gwarancyjna i moduły fotowoltaiczne


Doceniamy zaufanie jakim obdarzają nas klienci wybierający markę BRUK-BET Fotowoltaika, a co za tym idzie moduły fotowoltaiczne z 25-letnia gwarancja na moc. W trosce o ciągłość praw gwarancyjnych i łatwość ich egzekwowania, w ślad za produktem do każdego zamówienia, dołączamy kartę gwarancyjna BRUK-BET Fotowoltaika, która chroni Klienta przed utrata swych praw. W przypadku dostarczania karty gwarancyjnej do klienta końcowego, jedynie Bruk-Bet Fotowoltaika oferuje kartę gwarancyjną do każdego zamówienia. Opcję generowania karty z systemu po internetowej rejestracji modułów umożliwia natomiast firma Sharp. Pozostali producenci nie wystawiają takich dokumentów. Podstawę do egzekwowania gwarancji może stanowić w tym przypadku jedynie paragon lub faktura. Przeważnie koszty obsługi serwisowej ponosi właściciel instalacji. Wszyscy producenci deklarują wysyłkę na własny koszt modułu, którego reklamacja została uznana.

Co daje karta gwarancyjna dołączona do każdego zamówienia?


Klient końcowy, w całym okresie trwania gwarancji, może zwrócić się bezpośrednio do BRUK-BET-u, aby dochodzić swoich praw z tytułu gwarancji. Wystarczy, ze okaże listę pakową oraz listę numerów seryjnych dołączonych do zakupionego towaru.

„Jesteśmy przekonani, że zaprezentowane przez nas rozwiązania spowodują zwiększenie satysfakcji z użytkowania modułów fotowoltaicznych BRUK-BET Fotowoltaika”, dodaje Krzysztof Grześkiewicz, dyrektor handlowy BRUK-BET Fotowoltaika.

Niezwykle istotny dla jakości naszych modułów fotowoltaicznych jest proces produkcji. Produkcja własna oznacza, że produkty w całości wytwarzane są w zakładzie produkcyjnym należącym do danej firmy. OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) to produkcja na zlecenie. W praktyce wygląda to tak, że dany producent modułów fotowoltaicznych podaje specyfikację produktu i zleca jego wykonanie innej firmie. W rezultacie otrzymuje gotowy produkt pod własną marką. W powyższym zestawieniu jedynie Bruk-Bet Fotowoltaika i LG Solar produkują produkty w 100% własne. Pozostałe firmy, w większości producenci z rynku azjatyckiego, korzystają z OEM.

Mimo że moduły fotowoltaiczne uważane są powszechnie za produkty trwałe i bezobsługowe, bardzo wiele firm wymaga dokonywania corocznego przeglądu serwisowego w celu utrzymania gwarancji. Najczęściej koszty przeglądu ponosi właściciel instalacji fotowoltaicznej (zobacz jak dbać o panele fotowoltaiczne). W przedstawionej tabeli dokonywania przeglądu wymagają firmy Qcells i Longi Solar.

Egzekwowanie praw gwarancyjnych


Zazwyczaj jednym z większych problemów okazuje się wyegzekwowanie praw gwarancyjnych. Dotyczy to przede wszystkim producentów chińskich, którzy nie kierują się prawem europejskim przy rozpatrywaniu gwarancji. W tym przypadku siedziba danej firmy jest niezwykle istotna. W naszym zestawieniu doskonale widać, gdzie będzie trzeba wysłać zgłoszenie reklamacyjne. Jeżeli chodzi o Bruk-Bet Fotowoltaika i Selfę, można to oczywiście załatwić w Polsce. Z LG Solar, QCells i Sharpem skontaktujemy się najbliżej w Niemczech.

Jeżeli mamy kontakt z przedstawicielstwem, to w pierwszej kolejności możemy zgłosić się do przedstawiciela lub tego, od którego kupiliśmy produkt. Reklamację modułów Longi Solar będziemy musieli zgłaszać do siedziby w Chinach. Wszystkie firmy preferują formę kontaktu pisemną (list) lub mailową. W Qcells i LG Solar mamy możliwość dokonania reklamacji poprzez procedurę RMA (ang. Return to Manufacturer Assignment), czyli formularz reklamacyjny, znajdujący się na stronie producenta.

Moduł fotowoltaiczny produktem coraz bardziej użytkowym


Zainteresowanie fotowoltaiką wzrasta z roku na rok – sprawdź w jakim stopniu i kiedy fotowoltaika się opłaca. W związku z ciągłymi podwyżkami cen prądu i większą świadomością społeczną na temat konieczności korzystania z odnawialnych źródeł energii, coraz więcej osób decyduje się na własną instalację PV. Gama produktów, które wybieramy, również jest coraz szersza, w tym stosunkowo tanich produktów chińskich. Ich cena może niestety przekładać się na jakość. Moduł fotowoltaiczny, traktowany jest powoli jako produkt powszechnie dostępny i użytkowy. Tendencja ta będzie wzrastać. Stąd dobrze jest sprawdzać pochodzenie modułów fotowoltaicznych, pozycję producentów na rynku i przede wszystkim – ich gwarancje.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września