Jak dbać o panele
fotowoltaiczne zimą

Rozpoczyna się grudzień, więc jeśli jesteś właścicielem instalacji PV dowiedz się jak zadbać o panele fotowoltaiczne zimą by Twoja przydomowa elektrownia działała sprawnie i bez większych przestojów.

Choć w ostatnich latach nie doświadczamy zim z obfitymi opadami śniegu to jednak dobrze jest być na nie przygotowanym, zwłaszcza jeżeli jest się właścicielem instalacji fotowoltaicznej, która działa dzięki przetwarzaniu energii słonecznej na prąd stały. Jak więc poradzić sobie z zalegającym na panelach śniegiem?

Podajemy kilka przydatnych rozwiązań, które wskażą jak nie uszkodzić modułów i równocześnie cieszyć się jak największymi uzyskami w własnej instalacji fotowoltaicznej:

  • Poczekaj aż śnieg sam stopnieje. Jest to najbezpieczniejsze i najlepsze rozwiązanie na pozbycie się niechcianego osadu i w większości przypadków nie ma potrzeby dodatkowego odśnieżania paneli. Śnieg opada sam, jeżeli są one montowane zgodnie z dobrymi praktykami, czyli pod kątem od 30 do 45 stopni. Taki układ zapewnia samoistne zsuwanie się śniegu z panelu.
  • Przystąp do odśnieżania paneli. Do odśnieżania paneli przystąp tylko wtedy, gdy opady śniegu nie ustają i gdy opad zalega na modułach przez dłuższy okres czasu. Samą czynność wykonuj, gdy opady całkowicie ustąpią a temperatura powietrza będzie dodatnia. Nigdy nie używaj metalowych lub drewnianych narzędzi, które mogłyby uszkodzić panel. Wybierz natomiast miękką szczotkę, która nie porysuje ich powierzchni. Na rynku dostępne są specjalne szczotki lub ściągaczki, które nie stwarzają ryzyka uszkodzenia. Pamiętaj, że jeśli zarysujesz powierzchnię panelu, możesz skrócić jego żywotność i wydajność a nawet stracić gwarancję.

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne


  • Stosuj się do zaleceń producenta ale najlepszą porą wydaje się być wiosna
  • Nie czyść paneli w pełnym słońcu (w ciągu dnia) ponieważ grozi to ich uszkodzeniem.
  • Do czyszczenia modułów z zacieków i smug spowodowanych przez topniejący śnieg wykorzystaj środki zalecane przez producenta.
  • Do pielęgnacji używaj miękkiej gąbki np. z nylonu.
  • Nie używaj szorstkich myjek, tarek czy szczotek ryżowych, mogą one uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli.
  • Zabronione są również myjki ciśnieniowe gdyż mogą rozszczelnić łączenia modułów.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września