Fotowoltaika –
jakich błędów unikać
Wybór najtańszej instalacji fotowoltaicznej
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest wybór najtańszej instalacji PV. Zakłada się, że instalacja ma przetrwać ok. 25 do 30 lat. Należy o tym pamiętać rozpoczynając inwestycję. Instalacja fotowoltaiczna musi się zwrócić, dlatego nie warto oszczędzać i decydować się na często nisko jakościową ofertę jaka jest na rynku. Okazuje się, że wiele firm oferuje niskie ceny związane z projektowaniem i montażem instalacji, jednak koszty te związane z oszczędnościami dotyczącymi pomijania zasad BHB, wykorzystaniem słabej jakości przewodów, stosowaniem urządzeń bez atestów i znaków jakościowych, zastosowaniem nieodpowiednich systemów montażowych, złym doborem typu i mocy inwertera oraz nieodpowiednim dopasowaniem fotowoltaiki do potrzeb klienta. Warto więc dokładnie weryfikować szczegóły otrzymywanych od instalatorów ofert.
Bardzo ważna jest również historia firmy. Jeśli firma działa na rynku już kilka lat mamy pewność, że udzielona przez nią gwarancja jest rzeczywiście do zrealizowania. W przypadku młodych firm bez kapitału szanse na gwarancję znacznie spadają. Warto również zwrócić uwagę na referencje firmy instalatorskiej oraz portfolio ich realizacji.
Jakość urządzeń
Jeżeli instalacja fotowoltaiczna ma sprawnie pracować przez wiele lat należy zadbać o to, by składała się z komponentów wysokiej jakości i jak najdłuższą gwarancją producenta. Należy sprawdzić również parametry techniczne sprzętu, który ma być zamontowany. Wysokie wskaźniki sprawności oraz wydajności, a także zawarte w kartach technicznych informacje o atestach i certyfikatach potwierdzą wysoką jakość i wytrzymałość urządzeń.
Dość często inwestorzy skupiają się na cenie i wybierają firmy, które oferują niższą kwotę, zapominając zwrócić uwagę na ofertowany sprzęt. Jest to błąd, który odbije się tak czy inaczej na kieszeni inwestora, który za konieczne dodatkowe prace lub wyrządzone szkody zapłaci więcej niż za ofertę na lepszej jakości komponentach.
Błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw krzemowych, które są bardzo kruche. Dlatego należy zwrócić uwagę jak wykonawca się z nimi obchodzi, nie tylko podczas transportu ale i montażu. Nieostrożne przenoszenie i montaż może doprowadzić do powstania niewidocznych gołym okiem uszkodzeń tzw. mikrouszkodzeń. Nie należy łapać paneli gołymi dłońmi, opierać się o nie podczas montażu, uderzać nimi o dach itp. Uszkodzone miejsca na panelu w zależności od rodzaju pęknięć i ich ilości, będą miały większy lub mniejszy wpływ na sprawność modułu oraz jego wydajność.
Błędne oszacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej
Kolejnym błędem popełnianym przy wyborze instalacji PV jest nieodpowiednie określenie, ile energii elektrycznej zostanie wyprodukowane i jakie będą z niej zyski zarówno dla klienta indywidualnego, jak i firm czy rolników. Dokładne określenie ilości wyprodukowanej energii i zysków płynących z posiadania paneli fotowoltaicznych umożliwi dobranie odpowiedniej i najbardziej opłacalnej instalacji PV. Aby uniknąć błędów w trakcie wykonywania szacunkowych obliczeń, należy zwrócić się do eksperta, który oszacuje średnie nasłonecznienie terenu, zmianę kąta pod jakimi padają promienie słoneczne, zacienienie paneli, spadek sprawności instalacji wraz z upływem czasu, zasady rozliczania się z odbiorcą energii oraz sprawność inwertera.
Wszystkie te elementy w ostatecznym rozrachunku mają bardzo duże znaczenie. Im bardzie precyzyjna i szczegółowa kalkulacja tym mniejsze ryzyko, że instalacja PV nie będzie działała poprawnie lub będzie przynosić straty zamiast zysków.
Źle przygotowany projekt
Błędem w doborze instalacji fotowoltaicznej jest również źle przygotowany projekt. Nieuwzględnienie w nim wszystkich potrzebnych wymiarów budynku, nośności dachu oraz niewłaściwe poprowadzenie przewodów może narazić osobę posiadającą fotowoltaikę na dodatkowe i niepotrzebne koszty w trakcie montażu instalacji. Dlatego warto podjąć współpracę z rzetelną firmą, która zadba o to by projekt był dokładny i uwzględni wszystkie przeszkody, które mogą niekorzystnie wpłynąć na pracę instalacji PV.
Ignorowanie zacienień paneli PV
Ignorowanie zacienień paneli fotowoltaicznych to kolejny błąd w doborze instalacji PV. Zacienienie instalacji PV ma bardzo niekorzystny wpływ na instalację, ponieważ może powodować spadek wydajności systemu. Dobrze przygotowany projekt weryfikuje prawdopodobieństwo zacienienia. W sytuacji kiedy nie da się go uniknąć, można zastosować specjalny optymalizator, który likwiduje problem ze sprawnym działaniem instalacji PV.
Ustawienie paneli pod złym kątem
Przyjmuje się, że panele ustawione pod katem 35 stopni w stosunku do powierzchni ziemi uzyskują największą wydajność. Odchylenia ponad 10 stopniowe mogą spowodować spadek ich wydajności. Nie zawsze jednak można zamontować je pod optymalnym kątem, tak aby uniknąć wysokich kosztów montażu. Dlatego projektant powinien rozważyć za i przeciw, dokładnie określając ekonomiczny efekt różnych możliwości ustawienia i wybrać te najkorzystniejsze dla klienta.
Brak ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, instalator bez ubezpieczenia OC
Dużym błędem popełnianym w trakcie podejmowania decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych jest brak ubezpieczenia instalacji oraz wybieranie wykonawców bez ubezpieczenia OC. Inwestycja w ubezpieczenie instalacji PV jest gwarancją bezpieczeństwa i ciągłości pracy na lata, natomiast jej brak może powodować problemy w trakcie jej awarii lub w przypadku zniszczenia. Brak ubezpieczenia wykonawcy skutkuje tym, że jeśli dojdzie do szkód powstałych na mieniu klienta podczas montażu, wówczas nie można będzie żądać od instalatora odszkodowania.
Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna będzie służyć przez wiele długich lat. Aby zyskać na inwestycji należy wybrać doświadczonego projektanta i instalatora, który oferuje najlepszej jakości instalacje fotowoltaiczne spełniające oczekiwania każdego klienta.