Falownik jedno czy
trójfazowy – jaki wybrać ?
Z tego artykułu dowiesz się jak dobrać falownik do instalacji PV i czym różnią się falowniki jednofazowe od trójfazowych
Wymagania OSD dotyczące instalacji PV
Każda instalacja fotowoltaiczna musi spełniać określone wymagania Operatorów Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Wprowadzany do sieci prąd powinien odznaczać się określonym jasno przez OSD, zawartymi w instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (iRiESD), warunkami jakościowymi. Ponadto parametry falownika (nastawy) powinny być odpowiednio ustawione zgodnie z obowiązującą normą, a sam falownik posiadać prawidłowo dobrane zabezpieczenie.
Zgodnie z obowiązującymi normami dla instalacji powyżej 3,68 kWp muszą być stosowane wyłącznie falowniki trójfazowe, w innym przypadku instalacja nie zostanie przyłączona do sieci elektroenergetycznej. W systemach fotowoltaicznych poniżej 3kW ze względów fizykalnych zaleca się użycie falownika jednofazowego. Chodzi tutaj o wartość napięcia, które jest potrzebne do wytworzenia fali sinusoidalnej, w przypadku falowników jednofazowych jest to około 360V, czyli tyle ile mniej więcej wytworzą moduły w instalacji 3kW.
Który falownik wybrać?
W przypadkach kiedy moc instalacji mieści się w przedziale od 3 do 3,68 kW istnieje możliwość wyboru falownika wedle uznania. Falowniki jednofazowe zgodnie z wymaganiami zakładu energetycznego mogą posiadać maksymalną moc do 3,68 kW. Napięcie odpowiadające trzykilowatowym instalacjom, składającym się zazwyczaj z 10 do 12 modułów, wynoszące średnio od 300 do 350 V, jest wystarczające by falownik jednofazowy uzyskiwał wysoką sprawność. Tego typu falownik podłączany jest wyłącznie do jednej fazy, istnieje więc wybór tej najbardziej stabilnej i optymalnej pod kątem zużycia produkowanej energii. Warto jednak rozważyć montaż falownika trójfazowego, który symetrycznie rozkłada moc na każdą z faz, co przekłada się na stabilność lokalnej sieci – minimalizuje ryzyko wahań napięcia i pozwala na zastosowanie węższych przekrojów przewodów.
Czym kierować się przy doborze falownika do instalacji
Sprawność inwertera jest stosunkiem skutecznej mocy wyjściowej prądu AC do mocy elektrycznej wejściowej prądu DC. Jego wartość w jednostkach to [η]:
η = moc wyjściowa PAC / moc wejściowa PDC
Te maksymalne wartości nie oznaczają jednak, że falownik będzie pracował ze swoją maksymalną mocą przez cały czas, ponieważ na końcową moc mają wpływ również inne parametry, takie jak szybkość adaptacji MPPT czy jakość wykonania i zastosowane komponenty. Dodatkowe parametry techniczne również wpływają na uzyski, więc przy wyborze należy się kierować nie tylko parametrami sprawnościowymi. Wybierając odpowiedni falownik warto zwracać uwagę na:
- szybkość wyszukiwania i utrzymywania punktu mocy maksymalnej MPPT;
- sprawność falownika przy częściowym obciążeniu;
- odporność falownika na zmiany napięcia sieciowego AC;
- zakres temperatur, w których pracuje urządzenie. Zalecane są od -25°C do +60°C;
- elastyczność obsługi i kontroli urządzenia, czy jest wyposażone w panel zdalnego sterowania oraz ma dostęp do danych archiwalnych;
- spełnia normy bezpieczeństwa i jakości – tutaj warto zapytać się o certyfikat jakości i bezpieczeństwa urządzenia. Markowe inwertery takowe posiadają;
- dostępność serwisu jest na miejscu oraz sama niezawodność, o czym świadczy gwarancja samego producenta.
Gwarancje na falowniki fotowoltaiczne
Żywotność falownika jest krótsza niż samych paneli fotowoltaicznych. Gwarancje na falowniki różnią się w zależności od producenta i użytych w urządzeniu komponentów, dlatego warto zwracać uwagę na długość i warunki gwarancji. Większość producentów oferuje możliwość wykupienia gwarancji powyżej standardowej 5-letniej za dodatkową opłatą nawet do 20 lat. Nieliczni producenci w standardzie sprzedają falowniki z 10 letnią gwarancją, tak jest w przypadku inwerterów Huawei Fusion Home do 20 kW.