Dlaczego fotowoltaika
i pompa ciepła to najlepsze
połączenie?

Fotowoltaika i pompa ciepła to obecnie dwa najlepiej ze sobą współpracujące systemy wytwarzające darmową energię. Połączenie tych dwóch odnawialnych źródeł w jedną instalację jest coraz bardziej popularne i jak najbardziej zasadne. Pompa ciepła zapewnia nam darmowe pozyskiwanie ciepła a panele fotowoltaiczne skutecznie redukują koszty rachunków za prąd.

Dlaczego fotowoltaika i pompa ciepla to najlepsze polaczenie

Zalety fotowoltaiki


Fotowoltaika pozwala wyprodukować własną, darmową energię elektryczną pochodzącą z energii słonecznej.

Panele fotowoltaiczne montowane są na dachach budynków mieszkalnych, instytucji publicznych, garażach, wiatach, a także budynkach gospodarczych oraz na gruncie. Jak na tak zaawansowaną technologię przydomowa instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest ze stosunkowo niewielu elementów. W jej skład wchodzą panele fotowoltaiczne, falownik (inwerter), okablowanie i zabezpieczenia oraz konstrukcja montażowa.

Poniżej podajemy zalety instalacji fotowoltaicznej:

 • Darmowy prąd ze słońca,
 • Ekologiczny sposób pozyskiwania prądu,
 • Niezawodność,
 • Bezobsługowość,
 • Łatwość wyboru montażu, eksploatacji i konserwacji.

Czas działania instalacji fotowoltaicznych obliczony jest na około 30-35 lat.

Pompa ciepła – co to jest?


Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku (gruntu, powietrza lub wody) i oddaje ją do instalacji c.o. Tak pozyskujemy czystą, ekologiczną energię przy niewielkich kosztach – płacimy jedynie za energię elektryczną służącą do zasilenia sprężarki. Pompę ciepłą wykorzystujemy do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Niektóre, tzw. powietrzne pompy ciepła mogą działać jako klimatyzatory, w związku z czym ogrzewają domy zimą a chłodzą latem.

Rodzaje pomp ciepła:


 • gruntowe pompy ciepła
 • powietrzne pompy ciepła

Pompa ciepła powietrzna pobiera energię z powietrza na zewnątrz za pomocą czynnika i po jego sprężeniu wykorzystuje ciepło do podgrzewania c.w.u i centralnego ogrzewania.

Pompa ciepła gruntowa jako źródło ciepła wykorzystuje energię z gruntu. Jest bardzo wydajna i może stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości.

Oto główne zalety pompy ciepła:

 • Produkuje więcej ciepła niż zużywa prądu,
 • Może być zasilana z odnawialnych źródeł energii,
 • Brak konieczności budowania komina i kotłowni,,
 • Zapewnia niskie koszty eksploatacji,
 • Możliwość programowania,
 • Jest doskonałym uzupełnieniem własnej instalacji fotowoltaicznej – zużywamy zieloną energię na bieżąco, nie tracimy 20% energii na magazynowanie

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła


Panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy i ekologiczny prąd. Pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi w powietrzu lub wodzie do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej jak również do wentylacji. Aby mogła działać wymaga zasilania energią elektryczną. Połączenie tych dwóch urządzeń jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego budżetu.

Fotowoltaika i pompa ciepła – korzyści:


 • wzrost wartości inwestycyjnej domu,
 • indywidualny wkład w walkę z globalnym ociepleniem klimatu oraz likwidację smogu,
 • mniejsze rachunki za prąd i ciepło;
 • prosty montaż i wygodna obsługa systemu,
 • brak kosztów inwestycyjnych związanych z kominem, kotłownią i magazynem opału,
 • brak problemów z podłączeniem do sieci gazowniczej i związanych z tym kosztów,
 • szybszy zwrot kosztów inwestycji przy jednoczesnym montażu instalacji PV i pompy ciepła.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest bardzo korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla naszych finansów, ale i dla środowiska (wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z OZE nie wiążę się z emisją szkodliwych substancji). Dodatkowym plusem jest to, że wyprodukowana przez panele PV energia elektryczna może zostać wykorzystana do zasilania stacji ładowania samochodu elektrycznego. Daje to możliwość praktycznie darmowego i bezemisyjnego przemieszczania się.

Koszt instalacja fotowoltaicznej


Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników tj.:

 • mocy instalacji,
 • umiejscowienia,
 • rodzaju i jakości użytych urządzeń,
 • prawidłowego montażu.

Instalacja na sprawdzonych, polskich modułach PV z 20-letnią gwarancją produktową jest oferowana na rynku średnio za 4500 zł brutto/kW przy pięcio-kilowatowej instalacji na blachodachówce. Warto sprawdzać komponenty, na których zbudowana jest oferta ponieważ niejednokrotnie można spotkać moduły niższej jakości, sprzedawane w przedziale 5-6 tyś. zł netto za 1kW. Optymalny czas zwrotu dla typowych instalacji wynosi od 6 do 9 lat.

Koszt pompy ciepła


Koszt zakupu pompy ciepła będzie różnić się w zależności od tzw. źródła dolnego i powierzchni budynku. Najtańszym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrzna. Jej koszt może wynosić od 16.000 – do 35.000 zł (należy doliczyć do tego montaż i dodatkowe akcesoria). Najdroższym rozwiązaniem jest pompa ciepła gruntowa. Jej całkowity koszt może wynieść ok. 40.000 – 50.000 zł (doliczyć należy koszt realizacji dolnego źródła).

Fotowoltaika i pompy ciepła – koszt


Koszt kompletnego systemu składającego się z pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej może się znacząco różnić w zależności od wyboru urządzenia i dodatkowych opcji.

Dla przykładu:

 • zakup i montaż instalacji PV o mocy 6 kW – cena ok. 27 000 zł,
 • pompa ciepła powietrzna o mocy 6-8 kW zakup i montaż– cena ok. 38 000 zł,
 • łączny koszt zakupu oraz montażu kompletnej instalacji (pompy ciepła i fotowoltaiki) wyniesie ok. 65 000 zł.

Należy pamiętać, że mimo iż początkowe koszty zakupu i montażu kompletnej instalacji są dość wysokie, to przewidywany ich zwrot nastąpi w okresie 7 – 8 lat. Po takim czasie, cała energia elektryczna wykorzystywana w domu będzie darmowa. W związku z tym współpraca paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła jest opłacalna, zarówno ze względów finansowych jak i ekologicznych.

Fotowoltaika i pompa ciepła – darmowe rachunki na lata


Pompa ciepła wraz z fotowoltaiką przynosi korzyści nie tylko w sezonie grzewczym, ale i w pozostałych miesiącach roku. Latem pompa ciepła zasilana energią wyprodukowaną przez panele PV może pracować nie tylko na potrzeby przygotowywania ciepłej wody, ale również skutecznie chłodzić pomieszczenia budynku w upalne dni. Pozwala to zapewnić przyjazną temperaturę w budynku praktycznie przez cały rok (grzanie zimą a chłodzenie latem), dbając w ten sposób o środowisko naturalne.

Podsumowując, połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest w perspektywie czasu najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. W ciągu 25 lat umożliwi zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września