Czy fotowoltaika
się opłaca?
System opustów, ulgi rządowe

Czy fotowoltaika się opłaca ?


Sprawdź jakie są koszty, system opustów i ulgi rządowe na fotowoltaikę oraz ile można zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej.

W związku z ciągłym wzrostem cen energii elektrycznej, coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi źródłami zasilania. Jednym z najczęściej rozważanych rozwiązań jest inwestycja w fotowoltaikę – instalacje modułów PV. Nie tylko wpisuje się ona w najnowsze trendy związane z tematyką odnawialnych źródeł energii, ale pozwala na rzeczywiste obniżenie miesięcznych rachunków za prąd.

Dofinansowania na panele fotowoltaiczne


Fotowoltaika jako zielona energia staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, m.in. dzięki systemowi opustów i ulgom rządowym. Instalacje fotowoltaiczne spotykamy coraz częściej na dachach, podwórkach czy fasadach budynków. Niemniej jednak wiele osób ma nadal wątpliwości, czy fotowoltaika w ogóle się opłaca.

W Internecie krąży wiele sprzecznych ze sobą opinii o instalacjach fotowoltaicznych. Niektóre opracowania pochodzą jeszcze z sprzed kilku lat, kiedy to w naszym kraju nie było ustawy OZE, a ceny paneli PV były dość wysokie. W dodatku obowiązywał też inny system prawny względem rozwiązań branży Energetyki Odnawialnej. W związku z tym informacje te trudno odnieść do sytuacji obecnej, która wskazuje, jak diametralnie w ciągu kilku lat zmienił się rynek fotowoltaiki. Poniżej podajemy aktualne fakty dotycząc instalacji PV.

czy fotowoltaika sie oplaca dotacje ulgi na panele
fotowoltaika opłacalność

To, co każdego inwestora interesuje najbardziej, to ile wyniosą koszty takiej instalacji, czyli czy fotowoltaika się opłaca. Wiele osób rozważa i liczy koszty bez systemów wsparcia i ulg. Biorąc pod uwagę ceny paneli PV w okresie ostatnich 5 lat, można zaobserwować znaczny spadek kosztów tej technologii o ok. 50%-70%. W 2015 roku koszt instalacji PV za 1 kWp wynosił 10.000 zł, obecnie przy instalacjach domowych do 10 KWp możemy liczyć od 4200 do 5600 zł za 1 kWp.

Instalacje powyżej 20 kWp rządzą się innymi prawami. W przypadku większych mikroinstalacji proponowane stawki rynkowe są niższe. Ze względu na różne możliwości montażowe – sposób posadowienia konstrukcji, użyty balast, rodzaj falowników, opcję indywidualnego monitoringu każdego modułu, markę paneli i zabezpieczeń cena powinna jednak być kalkulowana indywidualnie.

Oczywiście im większa instalacja, tym większa możliwość negocjacji cenowej oraz niższej ceny za 1 kWp.

Wsparcie finansowe na panele fotowoltaiczne


To, co najbardziej przekonuje inwestorów do montażu instalacji paneli fotowoltaicznych to wsparcie finansowe na odnawialne źródła energii, a więc dostępne ulgi i systemy opustów. Gdzie można ich szukać? Otóż w funduszach unijnych Regionalnych Programów Operacyjnych lub w programach operacyjnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej. Obecnie również funkcjonuje program „Mój Prąd”, który przewiduje dotację 5000 zł dla pierwszych 200 tys. inwestorów indywidualnych. Już wiemy, że program ten obejmie więcej osób.

Gminy otrzymują również dotacje na tzw. program emisyjny, czyli walkę z zanieczyszczeniem środowiska w swoim regionie. Dotacje przyznawane są m.in. na zastosowanie przyjaznych środowisku źródeł ciepła, a także ekologicznych rozwiązań odnośnie wytwarzania energii na potrzeby własne m.in. paneli fotowoltaicznych.

Dotacje mają charakter okresowy i warto w tym wypadku śledzić portale o tematyce fotowoltaicznej, aby być na bieżąco.

Panele fotowoltaiczne – opłacalność


Ulga termoizolacyjna na panele fotowoltaiczne

Ulga termoizolacyjna umożliwia odliczenie sobie instalacji paneli fotowoltaicznych w rocznym podatku PIT przez inwestorów indywidualnych. W tym wypadku można instalację PV odliczyć w ciągu 6 lat do 53 tys. inwestycji.

Dofinansowanie na moduły fotowoltaiczne – Program Prosument


Program Prosument, który od 31 sierpnia 2019 obowiązuje również firmy, posiadające instalacje fotowoltaiczne nie większe niż 50 kWp, zakłada oddawanie nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej do instalacji operatora energetycznego i możliwości jej odbioru w ciągu roku. Takie rozwiązanie pozwala na pełne korzystanie z energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych w okresach o dużym nasłonecznieniu i odprowadzanie nadwyżek do instalacji sieci elektroenergetycznej. Natomiast w ciągu nocy i w porach, kiedy słońca jest zdecydowanie mniej, odbieranie z sieci operatora tej zgromadzonej nadwyżki prądu. Dzięki temu produkcja własna jest praktycznie w pełni wykorzystana przez Prosumenta, co w dużej mierze podnosi opłacalność założenia instalacji PV.

Fotowoltaika i opłacalność


Korzystne warunki finansowania są kolejnym bodźcem wskazującym na opłacalność instalacji PV. Obecnie na rynku mamy szeroką ofertę kredytów niskooprocentowanych na montaż paneli fotowoltaicznych, kredyty rządowe, a także dla firm. Ponadto wiele instytucji finansowych oferuje leasing na instalacje fotowoltaiczne.

Zwrot z fotowoltaiki


Poniżej przedstawimy realne zyski z posiadania instalacji paneli fotowoltaicznych w obecnym czasie. Jeszcze 4-5 lat temu, kiedy na rynku nie było odpowiednich instrumentów wspierających rozwój fotowoltaiki w naszym kraju, tego typu instalacje realnie zwracały się po okresie 10-15 lat.

Jaka jest ulga na moduły w programie prosument ?


Program Prosument zdecydowanie skrócił ten czas do 7 lat. Obecne instrumenty prawne i finansowe powodują, że średni czas zwrotu instalacji wynosi ok. 5-6 lat, natomiast dla inwestorów indywidualnych nawet 3-4 lat.

Analizując te wyniki można stwierdzić, że w kolejnych latach nastąpił dość duży wzrost instalacji w kraju.

Instalacja fotowoltaiczna – koszty i zyski


Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1000 W/m2, co dajemy nam średnio ok. 1000 KWh z 1 kWp instalacji PV. Oczywiście te dane mogą się nieco różnić, ze względu na pogodę w danym roku, szczególnie ilość słonecznych dni wiosną, latem i wczesną jesienią.

Poniżej przedstawiamy konkretne uzyski z instalacji fotowoltaicznej, na wybranym przykładzie prywatnej instalacji PV o mocy 5 kWp, zamontowanej w Ostrowcu Mazowieckim. Dane pochodzą z roku 2018, kiedy słoneczną pogodą cieszono się od maja do września. To także miało wpływ na dość wysoką produkcję energii z paneli fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,28 KWp


Instalacja o mocy 5,28 kWp w Ostrowcu Mazowieckim, zamontowana na dachu prywatnego domu. Średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego wynosi ok. 350 KWh miesięcznie.

zwrot instalacji fotowoltaicznej
Czy fotowoltaika sie opłaca

Suma energii pobranej w ciągu roku z instalacji operatora: 857 KWhМ

Suma energii wyprodukowanej przez panele pv i oddanej do instalacji operatora: 2684,2 KWh

Roczny bilans energetyczny : + 1827,2 KWh

Średni roczny uzysk instalacji pv w 2018 roku wyniósł ok. 6000 KWh

Stopa zwrotu z instalacji fotowoltaicznej


Instalacja PV zainstalowana na dachu domu prywatnego w Cedrach Wielkich woj. pomorskie o mocy 4,78 KWp.

23.000,00 zł + 8% VAT= 24.840,00 zł brutto

Ulga „Mój Prąd” (5000 zł)= 24.840,00- 5000= 19.840,00 zł

Ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym 18 % lub 32%, to jest odpowiednio: 3571,20 zł lub 6348,80 zł

Symulacja zwrotu z instalacji:

Średnie obecne rachunki za prąd: 3000  zł rocznie, przy obecnej taryfie.

Podatek 18 %, kwota upustu 19.480,00 –3571,20   = 15.908,80 zł

19.958,80: 3000 zł = 5,3 roku

Podatek 32 % kwota upustu19.480,00–6348,80zł= 13.131,20 zł

13.131,20:3000=  4,4roku

Zapotrzebowanie energetyczne z instalacji fotowoltaicznej


Z przedstawionych danych wynika, że instalacja fotowoltaiczna pokrywała zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego od marca do końca października. Potem uzyski były zdecydowanie niższe, ale gospodarstwo domowe mogło korzystać z energii elektrycznej oddanej do sieci operatora wiosną i latem. Dzięki temu, że więcej oddało niż zużyło, jego bilans energetyczny wyszedł zdecydowanie na plus.

Czy dofinansowanie na panele fotowoltaiczne jest opłacalne ?


Zatem odpowiadając na pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca, możemy zdecydowanie powiedzieć TAK. Tam, gdzie średni koszt energii elektrycznej wynosi > 300 zł za 2 miesiące, warto już przemyśleć założenie takiej instalacji.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września