Co oznaczają
podstawowe jednostki
fotowoltaiczne kWp i kWh?

Podstawowymi jednostkami niezbędnymi do dobrania odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej są kWp i kWh. To właśnie one pozwalają określić podstawowe parametry całego systemu.

Co to jest kWp


kWp czyli kilo watt peak (kilowatopik), to jednostka która określa moc instalacji PV. Przedstawia, ile energii elektrycznej liczonej w kWh, jest w stanie wyprodukować cała instalacja fotowoltaiczna lub jeden moduł, jeżeli ich praca odbywa się w tzw. standardowych warunkach testowania STC w czasie 1 godziny.

Jak obliczyć kWp


Aby obliczyć moc instalacji PV w domu jednorodzinnym należy wziąć pod uwagę roczne zużycie energii oraz szacowany udział konsumpcji własnej. Im większe zużycie własne energii tym lepiej, gdyż wykorzystywane jest 100% wytworzonej energii w czasie bieżącym. W sytuacji gdy duża ilość energii oddawana jest do sieci, należy liczyć się z tym, że jej cześć zostanie „zmagazynowana” w sieci elektroenergetycznej, do 80% przy instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp.

Pod uwagę należy również wziąć warunki atmosferyczne i temperaturę powietrza. W polskich warunkach nasłonecznienia bardzo często na każde roczne zużycie energii 1000 kWh dobiera się 1,25 kWp mocy instalacji PV. Jeżeli gospodarstwo domowe zużywa ok. 5000 kWh potrzebna będzie instalacja o mocy 6,25 kWp. Jednostkę tę stosuje się także do obliczenia kosztów instalacji fotowoltaicznej, dzieląc cenę paneli przez ich łączną wartość kWp.

Co to jest kWh


Kilowatogodzina czyli kWh jest jednostką miary energii elektrycznej. Pomiar ten używany jest, aby obliczyć zużycie prądu przez użytkowników gospodarstw domowych, który wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy kWh (w ciągu miesiąca).

1 kWh = 1000 Wh

Kilowatogodzina mierzy zużycie 1000 watów energii w ciągu jednej godziny. Jest to po prostu miara konsumpcji.

Jak obliczane są rachunki za prąd


Dostawca energii oblicza ile kWh zostało zużytych podczas okresu rozliczeniowego. Liczba ta mnożona jest przez cenę za jednostkę określoną przez dostawcę. Na końcu dodawane są opłaty stałe, takie jak: opłata przesyłowa, sieciowa, przejściowa, abonamentowa, OZE, kogeneracyjna oraz podatki.

Cena prądu- co się na nią składa:


  • zużyta energia,
  • opłaty państwowe,
  • dostarczenie prądu,
  • dodatkowe usługi.
Schemat użycia 1 kilowatgodziny w gospodarstwie domowym

Na co wystarczy 1 kWh w Twoim domu


Średnie zużycie prądu przez 4 osobową rodzinę wynosi ok. 2600-5500 kWh rocznie.

Jedna kilowatogodzina pozwala na:

  • 10 minut prysznicu ( zasilanego elektrycznie),
  • jeden cykl zmywarki lub pralki,
  • ok. 30 minut suszenia ubrań w suszarce bębnowej,
  • pół godziny ciągłego gotowania wody w czajniku elektrycznym.

Ile kosztuje 1 kWh


Koszt energii elektrycznej uzależniony jest od wielu czynników. Są to obecny stan gospodarki, ceny na giełdach, wymogi nakładane przez instytucje krajowe i międzynarodowe, zapotrzebowanie na rynku. W związku z tym cena za 1 kWh może być różna.

Cena prądu uzależniona jest również od regionu Polski oraz operatora świadczącego usługę dostarczenia prądu.

Innogy – Warszawa 0,76 zł / kWh

Energa – Gdańsk, Olsztyn 0,78 zł / kWh

Tauron – Katowice / Gliwice 0,75 zł / kWh

Tauron – Kraków, Opole, Wrocław 0,70 zł / kWh

Enea – Poznań, Zielona Góra, Bydgoszcz / Toruń, Szczecin 0,69 zł / kWh

PGE – Białystok, Radom i woj. Mazowieckie, Kielce, Rzeszów, Lublin, Łódź 0,74 zł / kWh

Instalacja fotowoltaiczna a kWh


W doborze odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej niezbędna jest wiedza na temat zużycia kWh, tak aby oszczędności z fotowoltaiki były jak największe. Wiedząc ile energii potrzebuje dane gospodarstwo domowe łatwo określić jaka moc instalacji będzie najkorzystniejsza. W procesie tym warto również wziąć pod uwagę budżet jakim dysponuje dane gospodarstwo domowe. Moc instalacji PV ma zapewnić odpowiednio dużo energii aby pokryć wszystkie potrzeby.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp


Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp wybierana jest najczęściej przez większe gospodarstwa domowe, gospodarstwa rolne, jednostki samorządu, które mają większe zapotrzebowanie na energię.

Aby instalacja fotowoltaiczna była faktycznie opłacalna musi zostać odpowiednio dobrana do indywidualnych potrzeb i warunków obiektu.

Koszty instalacji jak i jej efektywność zależą od kilku czynników.

Do czynników wpływających na koszt instalacji zaliczamy:


Urządzenia – panele fotowoltaiczne i falownik w zależności od wydajności, mocy, marki czy też oferowanej gwarancji będą wiązały się z innymi kosztami. Dlatego też instalacje o tej samej mocy ale oparte na różnych podzespołach mogą różnić się od siebie cenowo nawet o kilka tysięcy złotych.

Miejsce montażu – instalacja PV może zostać umieszczona w różnych miejscach np. na dachu lub na gruncie. Najpopularniejszym i najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest montaż na dachu. W przypadku montażu fotowoltaiki na gruncie koszt jej instalacji może być wyższy ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac np. prac ziemnych.

Stopień skomplikowania projektu – jeżeli dach ma nietypowy kształt to właściwe rozmieszczenie instalacji będzie wymagało dużo więcej pracy.

Obsługa – jakość obsługi klienta również ma wpływ na całkowity koszt usługi

Dzięki analizie tych elementów można określić ile będzie kosztować cała instalacja fotowoltaiczna. Oprócz ceny należy zwrócić również uwagę na długą gwarancję, która jest zabezpieczeniem inwestycji.

Największy wpływ na koszt fotowoltaiki mają urządzenia. Panele stanowią ok. 50% kosztów całej instalacji, falownik razem z oprzyrządowaniem 35%, natomiast usługa montażu stanowi ok. 15%.

W polskich warunkach instalacja PV skierowana na południe z każdego 1 kWp mocy produkuje ok. 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Instalacja o mocy 10 kWp wyprodukuje 10 MWh rocznie.

Koszt jednego kWp przy instalacji 10 kW może wahać się w przedziale od 3 800 zł do 5 000 zł, w zależności od miejsca montażu, użytych komponentów oraz gwarancji na wykonawstwo. Wszystko zależy od rodzaju urządzeń i wielkości potrzeb energetycznych. Dzięki dotacjom czas zwrotu inwestycji następuje zwykle w ciągu 5 – 6 lat.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września