Czyszczenie i mycie
– jak dbać o panele fotowoltaiczne

Zobacz jak dbać o panele, czym pielęgnować i czyścić fotowoltaikę. Przekonaj się że warto dbać o panele słoneczne, zwiększając ich wydajność.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych


Na efektywną pracę paneli fotowoltaicznych ma wpływ właściwa i regularna ich konserwacja. Czyste powierzchnie modułów PV gwarantują ich bezawaryjną pracę oraz pełne możliwości wykorzystania ich parametrów technicznych do pochłaniania energii słonecznej i przetwarzania jej w prąd.

Regularna i właściwa konserwacja fotowoltaiki


Zalegający kurz, liście oraz inne osady, pojawiające się np. przez kwaśne deszcze, pylenie roślin itp. pogarszają ich wydajność, a spadki mocy instalacji mogą wynieść od 10% do 15%. Badania przeprowadzone w Wyższej Szkole Technicznej w szwajcarskim Bern dowiodły, że ich regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych poprawia sprawność pracy modułów aż o 14%. Zatem regularna i właściwa konserwacja panelu fotowoltaicznego to najważniejsza czynność serwisowa instalacji PV i ma ogromne znaczenie dla efektywnych uzysków instalacji fotowoltaicznej.

mycie paneli fotowoltaicznych
czyszczenie i konserwacja paneli

Czy należy czyścić panele fotowoltaiczne


Zalety czyszczenia paneli fotowoltaicznych nie oznaczają wcale, że istnieje taka konieczność czy obowiązek. Nasz instalacja będzie pracować wydajnie niezależnie od wykonania tych czynności. Stąd nie ma konieczności czyszczenia paneli fotowoltaicznych w okresie trwania ich gwarancji.

Zaleca się jednak, dla zwiększenia sprawności pracy instalacji, wykonać takie prace raz lub dwa razy w roku, najlepiej wiosną lub późną jesienią.

Konserwacja fotowoltaiki – jaka pora dnia ?


Przy konserwacji paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie pora dnia. Najlepiej przystąpić do czyszczenia modułów wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Pielęgnacja paneli w ciągu dnia, a szczególnie w południe jest wręcz niewskazana. Nagłe schłodzenie nagrzanej słońcem powierzchni ogniw zwiększa ryzyko szoku termicznego, co może być powodem uszkodzenia instalacji.

Czyszczenie i mycie paneli fotowoltaicznych


Firma czyszcząca fotowoltaikę czy samodzielna konserwacja ?

Czyszczenie fotowoltaiki można zlecić profesjonalnej firmie czyszczącej, która nie tylko dysponuje odpowiednim sprzętem i zapleczem technicznym, ale też niezbędną wiedzą, jak postępować z pielęgnacją tego typu powierzchni, będących pod napięciem.
Ponadto większość firm instalujących panele fotowoltaiczne oferuje roczny serwis konserwacyjny. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne ich czyszczenie, to powinieneś wiedzieć, że ogniwa fotowoltaiczne są chronione z zewnątrz warstwami specjalnej folii z tworzywa sztucznego (zobacz budowę modułu fotowoltaicznego). Od frontu pokryte są szkłem hartowanym, a od tyłu folią elktroizolacyjną. Tego typu laminat zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Niektórzy producenci paneli stosują jeszcze dodatkowe powłoki, które mogą zarazem pełnić funkcje ochronne i skupiające promieniowanie słoneczne dla lepszej efektywności pracy modułów PV.

Konserwacja modułów fotowoltaicznych – zestawy do mycia


Z powierzchniami paneli należy obchodzić się nader delikatnie. Istnieją również specjalne zestawy do mycia fotowoltaiki. Do pielęgnacji należy używać miękkiej gąbki np. z nylonu. Szorstkie myjki, tarki czy szczotki ryżowe mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli. Myjki ciśnieniowe również są zabronione, ponieważ mogą rozszczelnić łączenia modułów. Do usuwania resztek śniegu używamy delikatnej szczotki lub płaskiego mopa.

Pielęgnacja samych paneli nie wymaga szczególnie wyspecjalizowanych środków czyszczących. Powinno się myć panele roztworem złożonym w stosunku 50/50 z wody demineralizowanej i izopropanolu.

Dlaczego warto regularnie czyścić panele fotowoltaiczne


Za regularną i prawidłową konserwacją paneli fotowoltaicznych przemawiają dwa główne argumenty:

  • wykorzystanie pełnej ich wydajność – czyste urządzenia przetwarzają więcej promieniowania słonecznego,
  • bezawaryjna praca.

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia organiczne oraz chemiczne, które znajdują się w zanieczyszczonym środowisko mają wpływ nie tylko na samą efektywność ale też mogą wywołać uszkodzenie instalacji PV. Co prawda producenci zabezpieczają je przed takimi wypadkami odpowiednimi powłokami, ale zalegające nieraz latami coraz większe warstwy niezmytych osadów różnego pochodzenia mogą doprowadzić do uszkodzeń w modułach PV np. w wyniku tzw. efektu zacienienia.

Samoczyszczące się panele, czy to możliwe ?


Niedawno opracowano samoczyszczące się panele fotowoltaiczne, które są wyposażone w zraszacze. Pracują one w dwóch trybach. W pierwszym urządzenia są myte mieszaniną wody i mydła. W drugiej fazie są spłukiwane samą wodą. Sam proces odbywa się pod niskim ciśnieniem, które jest bezpieczne dla powłok modułów PV. W Bruk-Bet Fotowoltaika oferujemy moduły z dodatkową nanopowłoką, która wspomaga proces czyszczenia i zapobiega przywieraniu zabrudzeń do powierzchni szkła.

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne ?


  • Nie czyścimy paneli w słońcu (w ciągu dnia) gdyż grozi to ich uszkodzeniem,
  • Nie używamy szorstkich produktów jak szczotka, szorstkie myjki,
  • Nie czyścimy nagrzanych paneli,
  • W zimie najlepiej zamiatać je delikatną szczotką lub poczekać aż stopnieje śnieg.

Zobacz również

Podsumowanie września
Podsumowanie września Jesteście gotowi na podsumowanie września? Jako największy polski producent modułów fotowoltaicznych nieustannie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, biorąc udział w licznych wydarzeniach i prelekcjach. Po okresie wakacyjnym ze zdwojoną siłą angażowaliśmy się w różnego rodzaju eventy we wrześniu. Każdy z nich był wyjątkowy i miał niepowtarzalny charakter! Dzięki naszym partnerom mogliśmy zaprezentować naszą…
Więcej Podsumowanie września