Lekcje solarne
w Bruk-Bet Fotowoltaika

Odwiedziny studentów Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Lekcje solarne


24 kwietnia, w ramach prowadzonych przez Bruk-Bet Fotowoltaika lekcji solarnych, naszą halę produkcyjną w Tarnowie odwiedzili studenci drugiego roku Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej. Wraz z Panem Łukaszem Dziedzicem, ich wykładowcą i prezesem zarządu firmy EkoEnergia z Kielc, mieli oni okazję porozmawiać z naszymi ekspertami i zobaczyć jak funkcjonuje największa fabryka modułów fotowoltaicznych w Polsce.

Pierwszą część spotkania poprowadził dyrektor produkcji Bruk-Bet Fotowoltaika Paweł Banuch, który na wstępie zapoznał studentów z podstawowymi informacjami dotyczącymi produkcji modułów i ich budową.

Budowa modułów fotowoltaicznych – montaż paneli


W głównej części spotkania zwiedzano halę produkcyjną, gdzie na wstępie zostały zaprezentowane moduły fotowoltaiczne marki Bruk-Bet Fotowoltaika. Zainteresowanie przyszłych inżynierów wzbudziła budowa modułów, a dokładnie materiały, z których składają się panele, rola diod w modułach, i oczywiście ich moc i wydajność. Nie pominięto również tematu montażu paneli i instalacji BIPV (Building Integrated Photovoltaics), czyli systemów modułów zintegrowanych z budynkiem, które na szeroką skalę stosowane są w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W Polsce, głównie ze względu na wysokie koszty, wciąż jeszcze nie cieszą się one tak dużą popularnością.

Następnie studenci mieli okazję zobaczyć poszczególne etapy produkcji modułów – od momentu łączenia ogniw i ich lutowania, przez laminację do testowania. Dyrektor produkcji umożliwił naszym gościom bezpośredni kontakt z ogniwami krzemowymi przed ich lutowaniem. Duże zdziwienie wzbudziła ich kruchość i podatność na czynniki zewnętrzne (ucisk, brud). Dokładnie zapoznano się również z narzędziami do testowania modułów. W naszej fabryce każdy moduł sprawdzany jest trzykrotnie w testach elektroluminescencyjnych.

W ostatniej części szkolenia przyszli inżynierowie mieli okazję porozmawiać ze specjalistą ds. jakości i rozwoju produktu Marcinem Milczewskim. Poruszył on tematykę głównych technologii rynku PV, zastosowanie modułów fotowoltaicznych w instalacjach domowych, farmach fotowoltaicznych oraz systemach ładowania pojazdów elektrycznych. Studenci chętnie dzielili się pomysłami, co do możliwości zastosowań modułów PV. Opowiedzieli też o rozwiązaniach stosowanych na ich uczelni, która ma zainstalowane Solar Trackery.

Podsumowanie naszych lekcji solarnych doskonale oddaje wypowiedź jednego z uczestników:

Pierwszy raz mieliśmy okazję zobaczyć jak funkcjonuje taka hala produkcyjna. Bardzo fajnie jest to wszystko widzieć na żywo. Swoją wiedzę teoretyczną mamy okazję uzupełnić o praktykę – całkiem inaczej wtedy podchodzi się do suchych informacji przekazywanych nam na uczelni. Nie spodziewałem się, że jest tak wiele modułów fotowoltaicznych i że proces ich produkcji przebiega tak płynnie i szybko. Duże wrażenie robi na mnie ilość produkowanych paneli – to że z fabryki wychodzi około 800 modułów dziennie, a w przyszłości ma się to zwiększyć do 1200. Szczególnie doceniam sposób przekazania wiedzy przez Waszych specjalistów – dyrektor produkcji mówił bardzo ciekawie i wyczerpująco udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania, a pan Marcin Milczewski poddał nam wiele interesujących pomysłów na samodzielne stworzenie niewielkich instalacji fotowoltaicznych.

Zobacz również